Advokaadi kommentaar 07.08.2015

Noorte surmajuhtumeid liiklusõnnetustes tuleks lahendada ühiskonna arengu, mitte seadusandliku protsessi kaudu.

Sel nädalal hukkus Tartu maakonnas raskes liiklusõnnetuses kaks tüdrukut ja kaks noormeest, vanuses 15 kuni 23 aastat.
Küsimusele, kuidas vähendada liiklusõnnetustes hukkunute arvu, vastas portaalile Stolitsa.ee vandeadvokaat Ilya Zuev, advokaadibüroo Grandman:
„Ma arvan, et sellele küsimusele on üks vastus. Nimelt peaks ühiskond arenema nii, et selliseid juhtumeid oleks võimalikult vähe. Kuid õnnetuste täielik välistamine võib olla keeruline ülesanne.
Õigus ja õiglus on kaks erinevat asja. Kuigi neist räägitakse sageli koos. Tegelikult on õiglus alati midagi enamat kui õigus ja seadus.

Vastutus
Seadusandlikul tasandil vastutab seaduserikkuja inimese tervisekahjustuse tekitamise eest. Kuid Eestis ei võimalda kohtupraktika saada nõuetekohast hüvitist moraalse kahju eest. Nõuetekohase hüvitise all mõtlen sellist, mis suudaks katta kannatanu valu ja piinad.
Kohtupraktika on korduvalt kinnitanud just sellist õiguslikku seisukohta. Eestis ei tasu suuri hüvitisi oodata. Mõned tuhanded eurod moraalse kahju hüvitamiseks kergemate või keskmiste tervisekahjustuste korral pole kaugeltki objektiivne. Valu ja hüvitise suurus on täiesti võrreldamatud.
Seetõttu oleks Eesti õiguse raames sobiv, kui ühiskond püüaks ennetada liiklusõnnetusi.

Karistus peab vastama rikkumise astmele
Kui rääkida karistusõigusest, siis karistus ei tohi olla liiga raske ega ka liiga leebe. Karistus peab olema mõõdukas ja vastama rikkumise astmele.
Kordan, et minu arvates tuleks noorte liiklussurmade vähendamise küsimust lahendada ennekõike ühiskonna arengu kaudu, mitte seadusandliku protsessi kaudu. Linnas võib näha hoiatusteateid purjus juhtimise tagajärgede kohta. Tundub, et paljud on sellele tähelepanu pööranud ja võtnud teadmiseks.
Kui keegi näeb, et võib juhtuda õnnetus, tuleb reageerida – helistada politseisse, püüda inimest mõjutada, astuda mõistlikke samme, et see ei juhtuks. Vastasel juhul muutub ühiskond võimalik tragöödia passiivseks kaasosaliseks.”

Lisa kommentaar