Ebaseaduslik läbiotsimine: kuidas kaitsta oma õigusi ja tõendeid kohtus?

Eestis on kriminaalmenetluseseadustikus (KrMS) selgelt sätestatud, et läbiotsimist võib teostada ainult seadusega määratud viisil ja juhtudel, mil see on õigustatud. Ebaseaduslikult teostatud läbiotsimine rikub isiku õigusi ja võib kaasa tuua tõendite tühistamise kohtus. Allpool toome välja olulised juriidilised aspektid, millele tasub tähelepanu pöörata ja mida saab kasutada oma kaitseks.

1. Läbiotsimise seaduslikud alused ja nõuded

Eestis reguleerib läbiotsimise teostamist Kriminaalmenetluse seadustiku § 91, mis määrab, et läbiotsimist võib teostada juhul, kui on alust arvata, et kuriteo uurimiseks vajalik ese või dokument asub konkreetses kohas. Tavaliselt nõuab läbiotsimine kohtumäärust, välja arvatud juhul, kui tegu on vältimatu olukorraga, mille korral võib prokuratuuri loal läbiotsimise läbi viia ka ilma eeluurimiskohtuniku määruseta.

2. Tõendite vastuvõetavus ja ebaseaduslikult saadud tõendid

Ebaseaduslikult kogutud tõendid võivad kohtumenetluses olla tõenditena vastuvõetamatud. Eesti kohtupraktika kinnitab, et juhul kui läbiotsimist teostati seadusvastaselt, tuleb ebaseaduslikult saadud tõendid välja jätta. Kohtupraktika selgitab ka, et kui uurija teab, et kuritegu ei ole toime pandud, kuid teostab siiski läbiotsimise, on tegemist ebaseadusliku toiminguga.

3. Läbiotsimismääruse puudumise tagajärjed

Kui läbiotsimist teostatakse ilma nõutava kohtumääruseta, on isikul õigus nõuda ebaseadusliku läbiotsimise käigus saadud tõendite välistamist. Läbiotsimismääruse nõue on oluline eelkõige eravalduses toimuva läbiotsimise puhul, mis eeldab erilise tähelepanu pööramist isiku õiguste kaitsele. Lisaks peab läbiotsimise protokoll olema dokumenteeritud vastavalt KrMS §-le 92, mis aitab hilisemalt tuvastada läbiotsimise seaduslikkust.

4. Praktikast ja kohtu juhtumid

  1. Kohtuasja näide: Kui politsei teostas läbiotsimise ilma seaduslikku alust omamata, lükati kohtus tagasi kõik tõendid, mis saadi selle toimingu käigus. Kohus leidis, et läbiotsimine oli ebaseaduslik, sest ei olnud järgitud kõiki KrMS § 91 nõudeid, eriti määruse esitamise ja õigustatud kahtluse olemasolu osas.
  2. Teine näide: Juhtum, kus läbiotsimise määruse alusel teostatud läbiotsimisel ei piirdutud määruses toodud eesmärgiga. Kohtus leiti, et uurija oli tegutsenud määruse piiridest väljas, mille tõttu ei saanud saadud tõendeid kohtus kasutada.

5. Korduma kippuvad küsimused ja vastused

  1. Kas politsei võib teostada läbiotsimist ilma kohtumääruseta?
    Ainult vältimatutel juhtudel ja prokuratuuri nõusolekul.
  2. Mida teha, kui politsei alustab läbiotsimist ilma määruseta?
    Jätke rahulikult meelde ja vajadusel märkige üles kõik toimingu käigus tehtud tegevused.
  3. Kas läbiotsimise käigus leitud tõendeid saab kohtus kasutada, kui määrust ei olnud?
    Tõendid võivad olla vastuvõetamatud, kui läbiotsimine teostati ilma määruseta ja rikkudes isiku õigusi.
  4. Mis juhtub, kui ebaseadusliku läbiotsimise käigus saadud tõendeid siiski kasutatakse?
    Kaitse võib taotleda tõendite tühistamist või kohtuasja lõpetamist.

Olulised kohtulahendid ja praktika analüüs

Kohtupraktikas on mitmeid olulisi lahendeid, mis kinnitavad, et ebaseaduslikult saadud tõendid on kohtumenetluses vastuvõetamatud:

Ühes lahendis rõhutas kohus, et kui algne kahtlus, mille alusel läbiotsimine teostati, ei ole seaduslikult põhjendatud või kui kahtlus langeb menetluse käigus ära, siis ei saa selle käigus saadud tõendeid kohtus kasutada. Kohus leidis, et uurijad peavad alati tegutsema teadlikult ja järgima selgelt määratletud eesmärke, mis on määruses esitatud.

Teises lahendis rõhutati, et advokaadibüroo läbiotsimiseks on vajalik kohtumäärus, arvestades advokaadi kutse-eetikat ja kutsesaladuse kaitset. Kohus kinnitas, et advokaadibüroo ruumide läbiotsimisel tuleb järgida eriliselt ranget lähenemist ning dokumentide otsinguid saab piirata ainult kohtu loal.

Juhtumi korral, kus ajakirjaniku tööruume kasutati info kogumiseks, otsustas kohus, et ajakirjaniku ruumides toimuv läbiotsimine nõuab eraldi kohtuluba. Teatud juhtudel võib seadus laieneda ka ruumidele, mis ei ole otseselt seotud konkreetse juhtumiga. Kohus rõhutas, et ajakirjaniku ruumid on kaitstud põhjendamatute sekkumiste eest, sarnaselt notari ja advokaadi kutsealaste ruumide kaitsega.

Õiguste kaitse ja võimalikud toimingud

Kui inimene leiab, et tema õigusi on läbiotsimisel rikutud, on tal õigus esitada kaebus või vaidlustada tõendite kasutamine kohtus. Advokaadi kaasamine on sellistel juhtudel soovitatav, kuna õiguste rikkumised võivad olla keerulised ja nõuavad seaduse põhjalikku analüüsi.

Kui soovite saada rohkem teavet oma õiguste kaitse kohta ebaseadusliku läbiotsimise korral või vajate õigusabi oma õiguste tagamiseks, soovitame pöörduda Ilya Zuevi poole, kes on spetsialiseerunud kriminaalmenetlustele ja tõendite vastuvõetavusele kohtumenetluses.