Sissejuhatus
Vanemlikest õigustest ilmajätmine on äärmiselt tõsine juriidiline meede, mida rakendatakse vanemate suhtes, kes ei täida oma kohustusi lapse ees. Eestis reguleerib vanemlikest õigustest ilmajätmise protsessi perekonnaseadus ja see võib alata siis, kui on tõendatud, et vanem ohustab lapse heaolu. Tähtis on mõista, et see meede on suunatud lapse õiguste ja huvide kaitsmisele ning selle rakendamine toimub alati põhjaliku olukorra analüüsiga.
30 küsimust advokaadile vanemlikest õigustest ilmajätmise kohta Eestis
- Millised alused võivad olla vanemlikest õigustest ilmajätmiseks?
Kohustuste täitmata jätmine, õiguste kuritarvitamine, lapse väärkohtlemine. - Kes võib algatada vanemlikest õigustest ilmajätmise protsessi?
Seda võivad teha hooldusasutused, teine vanem või prokurör. - Kas on võimalik jätta vanemlikest õigustest ilma ainult ühte vanemat?
Jah, protsess võib puudutada ainult ühte vanemat, kui teine täidab oma kohustusi. - Mis saab lapsest, kui mõlemad vanemad jäetakse õigustest ilma?
Laps antakse hooldusele või kasuperekonda. - Milliseid dokumente on vaja protsessi algatamiseks?
Tavaliselt on vaja kohtusse esitada avaldus ja tõendid vanema kohustuste rikkumise kohta. - Kui kaua kestab vanemlikest õigustest ilmajätmise protsess?
Protsessi kestus sõltub asja keerukusest, kuid tavaliselt võtab see aega mitu kuud. - Kas vanemad saavad oma õigustest vabatahtlikult loobuda?
Ei, vanem ei saa oma õigustest loobuda, kuid neid võib kohus ära võtta. - Kas pärast õiguste äravõtmist on võimalik õigusi taastada?
Õiguste taastamine on võimalik, kui vanem suudab tõestada, et on oma käitumist ja elutingimusi muutnud. - Millistel juhtudel on õiguste äravõtmine ajutine?
Tavaliselt on õiguste äravõtmine alaline, kuid kohus võib õigused taastada. - Kuidas mõjutab vanemlikest õigustest ilmajätmine last?
See võib mõjutada lapse psühholoogilist seisundit, kuid peamine eesmärk on lapse huvide kaitsmine. - Milliseid tõendeid on vaja õiguste äravõtmiseks?
Need võivad olla tunnistajate ütlused, psühholoogide arvamused, dokumendid rikkumistest. - Kas laps saab mõjutada kohtu otsust?
Kohus võib arvestada lapse arvamusega, kui ta on vähemalt 10-aastane. - Kas on võimalik õigustest ilma jätta vanemat, kes elab välismaal?
Jah, see on võimalik, kuid vajatakse koostööd välisriigi ametivõimudega. - Kas alimentide maksmise puudumine mõjutab vanemlikest õigustest ilmajätmist?
Alimentide maksmata jätmine võib olla üks õiguste äravõtmise alus, kuid mitte ainus. - Kas vanem, kellelt õigused on ära võetud, saab lapsega ühendust hoida?
Mõnel juhul võib kohus lubada järelevalve all olevat kontakti. - Kuidas mõjutab õiguste äravõtmine pärandamist?
Vanem, kellelt on õigused ära võetud, kaotab õiguse lapse vara pärida. - Kas teine vanem saab ainuhooldajaks?
Jah, kui teine vanem on õigustest ilma jäetud, saab esimene vanem täishoolduse. - Kuidas tõendada, et vanem on lapsele ohtlik?
On vaja tunnistajate ütlusi, meditsiinilisi järeldusi ja dokumente rikkumistest. - Kas mõlemad vanemad saab õigustest ilma jätta korraga?
Jah, kui mõlemad vanemad ei täida oma kohustusi, võib kohus nad mõlemad õigustest ilma jätta. - Millised tagajärjed on lapsele pärast vanemlikest õigustest ilmajätmist?
Laps võib olla antud hooldusele või kasuperekonda ning ta võib kaotada kontakti vanemaga. - Kes saab lapse hooldajaks pärast vanemlikest õigustest ilmajätmist?
Tavaliselt teine vanem, vanavanemad või kasupere. - Kas õigustest ilmajätmine mõjutab alimentide maksmist?
Ei, vanem peab jätkuvalt alimentide maksmist, isegi kui ta on õigustest ilma jäetud. - Kas kohus võib keelduda õiguste äravõtmisest?
Jah, kui tõendeid ei piisa. - Milline on advokaadi roll vanemlikest õigustest ilmajätmise protsessis?
Advokaat aitab koguda tõendeid, ette valmistada dokumente ja kaitsta kliendi huve kohtus. - Kas laps saab esitada avalduse vanemlikest õigustest ilmajätmise kohta?
Ei, avalduse saab esitada ainult lapse täiskasvanud esindaja. - Kas õigusi saab ära võtta ainult ühelt lapselt?
Jah, õiguste äravõtmine võib puudutada konkreetset last, mitte kõiki perekonna lapsi. - Kas vanavanemad saavad esitada hagi õiguste äravõtmiseks?
Ei, õiguste äravõtmise õigust omavad ainult vanemad, hooldusasutused või prokurör. - Kuidas mõjutab õiguste äravõtmine lapse passidokumente?
See ei mõjuta lapse dokumente, kuid võib muuta tema õiguslikku staatust. - Kas õiguste äravõtmine võib põhineda psühholoogilisel ekspertiisil?
Jah, psühholoogi arvamus võib olla oluline tõend. - Millised on võimalused õiguste taastamiseks pärast nende äravõtmist?
See sõltub sellest, kui palju on vanem oma käitumist ja elutingimusi muutnud.
Näited advokaadi praktikast
Näide 1:
Klient pöördus advokaat Ilya Zuevi poole, et algatada oma endise abikaasa vanemlikest õigustest ilmajätmise protsess, kuna endine abikaasa ei täitnud oma kohustusi ja ohustas lapse turvalisust. Advokaat aitas tõendid koguda ja esindas edukalt kliendi huve kohtus, mis viis vanemlikest õigustest ilmajätmiseni.
Näide 2:
Teisel juhul esindas advokaat Zuev ema, keda valesti süüdistati lapse hooldusõiguste eiramises. Kohtuprotsessi käigus õnnestus tõestada, et süüdistused olid alusetud, ning klient säilitas oma vanemlikud õigused.
Kui teil on küsimusi vanemlikest õigustest ilmajätmise kohta Eestis, võite alati pöörduda vandeadvokaat Ilya Zuevi poole, kes aitab teid õiguslikes küsimustes ja kaitseb teie huve.